تیتر یاب جدیدترین مطالب و اخبار فارسی

آموزش های فراگیر

مطلب با عنوان آموزش های فراگیر از وبسایتهای مرجع دریافت و با درج لینک مستقیم منبع آن نمایش داده شده است. در صورتیکه مطالب نمایش داده شده شایسته تذکر میباشد، بر روی لینک درخواست حذف کلیک نمائید تا از دسترس عموم خارج گردد.آموزش های فراگیر

درخواست حذف اطلاعات
هر ساله در کشور نوجوانان 850.000 مورد حاملگی را تجربه می کنند و حدود 2.5 میلیون نفر از جوانان زیر 25 سال مبتلا بیماری های مقاربتی (sti) می شوند. 70 درصد از دختران و 62 درصد از پسران یی اولین رابطه خود را دست کم ار سن 18 سالگی آغاز د. آموزش های فراگیر کمک بسیار زیادی در بر قراری رابطه و رفتار صحیح می کند. برنامه هایی در راستای نداشتن رابطه تا قبل از ازدواج به جوانان برای تاخیر انداختن شروع روابط ارائه شده است. تا کنون، ت چیزی بیش از 1 میلیارد دلار در راستای حمایت از برنامه های پیش گیری از برقراری رابطه تا قبل از ازدواج هزینه کرده است. با وجود مخالفت ت ، داشتن اطلاعات دقیق و فراگیر درباره سلامت یکی از اساسی ترین حقوق نوجوانان یی است.

آموزش فراگیر موثر اجازه روابط پر خطر را نمیدهد


تحقیقات نشان می دهد که آموزش های موثر فراگیر و جلوگیری از بیماری ایدز بر روی اقشار مختلف جامعه، تاثیرات بسیار موثری بر روی سلامت آن ها داشته است. نتایج رفتاری این آموزش های شامل افزایش سن برقراری اولین رابطه ، کاهش دفعات آن، جلوگیری از تنوع طلبی و کاهش تبعات رابطه غیر ایمن است. تاثیرات بلند مدت آن نیز شامل کاهش بیماری های مقاربتی و یا حاملگی های نا خواسته است.
به علت صدور حکم ممنوعیت در رابطه با برگذاری این برنامه های آموزشی و پیش گیری از ایدز و بارداری های، هیچ گونه بودجه تی برای این برنامه ها در نظر گرفته نشده است.
ارزی های نشان دهنده این است که این برنامه های آموزشی فراگیر و پیشگیری از ایدز و باعث جلوگیری از کاهش سن برقراری اولین رابطه ، افزایش دفعات و تنوع طلبی میان جوانان می شود.
بین سال های 1991 تا 2004 نرخ تولد ها در میان دختران جوان در از 62 عدد به 41 عدد در هر 1000 نفر کاهش پیدا کرده است.


برنامه های جلوگیری از برقراری رابطه خطرناک، بی تاثیر و نادرست هستند


جامعه پزشکان نوجوانان اخیرا اظهار داشتند که ارائه برنامه هایی مبنی بر “نداشتن رابطه تا قبل از ازدواج ” حقوق انسانی اساسی آن ها را از جمله سلامت، اطلاعات و زندگی شان را تهدید می کند.بر اساس تحقیقات کلمبیا، برنامه هایی که جوانان را به حفظ شان تشویق می کنند، این افراد را بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی و حاملگی قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهد که 88 درصد افرادی که متعهد به تا قبل از ازدواج بودند، اولین رابطه خود را قبل از ازدواج بر قرار کرده اند. با وجود اینکه متعهدان به اولین رابطه خود را معمولا دیر تر از دسته دیگر بر قرار می کنند، شمار مبتلایان به بیماری های مقاربتی در هر دو دسته ی ان است. متعهدان میل کمتری به انجام آزمایشات تشخیص بیماری های مقاربتی و استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری در هنگام رابطه دارند.ارزی ها نشان می دهد که برنامه های پیشگیری هیچ گونه موفقیت موثری در به تاخیر انداختن رابطه نداشته است. در حقیقت 6 تا از ارزی ها تاثیرات کوتاه مدت داشتند در رفتار نوجوانان داشتند، 3 تا از آن ها هیچ گونه تغییری را نشان نمی دهند، 2 ارزی نشان دهنده افزایش تعداد برقراری رابطه نسبت به قبل از این برنامه های هستند و یکی از آن ها دارای نتیجه ای ترکیبیست.نظرسنجی رفتار های پر خطر جوانان نشان می دهد که فعالیت های جوانان دبیرستانی قبل برنامه های پیشگیری، بین سال های 1991 تا 1997 کاهش یافته بوده است، اما پس از اجرای برنامه ها برای پیشگیری از رابطه توسط بودجه ت، بین سال های 1999 تا 2003، این فعالیت ها کمی افزایش پیدا کرده است.بررسی های ت فدرال نشان می دهد که بیش از 80 درصد این آموزش ها که توسط سازمان وزارت بهداشت و خدمات انسانی ت پشتیبانی شده است شامل اطلاعات نادرست، گمراه کننده و تحریف شده در رابطه با بهداشت باروری است. مخصوصا اسطلاعاتی نظیر این ها:اطلاعات نادست درباره اثر بخشی قرص های ضد بارداری
اطلاعات نادرست در رابطه با سقط جنین
باور های مذهبی و حقیقت های علمی
بیان کلیشه ها در قالب مطالب علمی به دختران و پسران
حقیقت خطا های پزشکی و علمی


سازمان های تی، والدین و همایت عمومی از آموزش های فراگیر


آکادمی پزشکی اطفال ، کالج متخصصان ن و زایمان ، انجمن پزشکی ، انجمن بهداشت عمومی ، موسسه پزشکی، موسسه پزشکی نوجوانان به همراه دیگر ارگان ها از آموزش فراگیر روابط که شامل مطالعه درباره هر دو مورد ممانعت و پیشگیری می شود، حمایت کرده اند.
در یک مطالعه جامع، اکثر بزرگسالان یی از این برنامه که شامل آموزش ممانعت از رابطه و پیشگیری می شود، حمایت کرده اند. در واقع، 89 درصد این بر این باور بودند که دانستن اطلاعاتی درباره ممانعت از روابط زود هنگام، پیش گیری و بیماری های مقاربتی از جمله ایدز و همچنین راه های پرهیز از آن ها، برای جوانان بسیار ضروری است.
در یک نظر سنجی دیگر که اخیرا انجام شده است، 94 درصد جوانان و 93 درصد والدین عقیده دارند که پیشگیری از بارداری نیز باید در این آموزش های فراگیر جای بگیرد. فقط 15 درصد از یی ها خواهان آموزش پرهیز از رابطه تا زمان ازدواج در مدارس بودند.


ویژگی های آموزش های فراگیر

متخصصان یک سری ویژگی های بسیار مهم برای برنامه های آموزش فراگیر موثر و برنامه های پیشگیری از بیماری های مقاربتی و ایدز معرفی د که شامل این ها می شود:

ارائه اطلاعات بهداشتی مناسب با سن فرد در یک محیط امن.
همکاری توسعه یافته با اعضای هدف این اجتماع، مخصوصا نوجوانان.
کمک به نوجوانان به منظور تمییز دادن ارزش های خود، خانواده و اجتماع.
کمک به نوجوانان برای توسعه توانایی های خود در ارتباطات اجتماعی، امتناع و گفتمان.
ارائه اطلاعات دقیق درباره پرهیز و پیشگیری از بارداری.
داشتن اه مشخص برای جلوگیری از hiv، بیماری های مقاربتی و بارداری ناخواسته.
تمرکز بر روی رفتار های سالم مربوط به اه بالا، به همراه پیغام های مشخص در رابطه با این رفتار ها.
خاطر نشان خطرات روانی-اجتماعی و عوامل محافظت کننده در برابر این خطرات به همراه داشتن فعالیت. هایی به منظور تغییر این ریسک های ذکر شده و ترویج عوامل محافظت کننده.
احترام گذاشتن به ارزش های اجتماعی و پاسخ گویی به نیاز های جامعه.
تکیه به شیوه های آموزشی مشارکتی که توسط مربیان آموزش دیده انجام می شود.

منبع:
klein jd & committee on adolescence. adolescent pregnancy: current trends and issues. pediatrics
2005; 116(1):281-286


برچسب ها: آموزش فراگیر ,روابط ناسالم ,منبع : http://moshaverezanashooii.ParsiBlog.com/Posts/1979/آموزش هاي فراگير جنسي/