تیتر یاب جدیدترین مطالب و اخبار فارسی

وحدت در کلام ره

مطلب با عنوان وحدت در کلام ره از وبسایتهای مرجع دریافت و با درج لینک مستقیم منبع آن نمایش داده شده است. در صورتیکه مطالب نمایش داده شده شایسته تذکر میباشد، بر روی لینک درخواست حذف کلیک نمائید تا از دسترس عموم خارج گردد.وحدت در کلام ره

درخواست حذف اطلاعات
وحدت در کلام (ره)ارسال به دوستان
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند، امکان نداشت اجانب بر آن ها تسلط پیدا بکنند.

حضرت (ره) می فرمایند:
اگر مسلمین وحدت کلمه داشتند، امکان نداشت اجانب بر آن ها تسلط پیدا بکنند. این تفرقه در بین مسلمین است که باعث شده است که اجانب بر ما تسلط پیدا بکنند. این تفرقه مسلمین است که از اول با دست اشخاص جاهل تحقق پیدا کرد، و الآن هم ما گرفتار هستیم. واجب است بر همه مسلمین که با هم باشند. یک زمان حساسى است؛ م ن حیات و موت مردد هستیم. ما الان مملکت مان یا باید تا ابد زیر یوغ استعمار و استبداد باشد، یا باید الان از این یوغ خارج بشود. اگر وحدت کلمه را حفظ نکنید، تا آ باید مبتلا باشید.
در ‏ بین شیعه و سنى ابداً تفرقه نیست؛ بین شیعه و سنى نباید تفرقه باشد. باید وحدت کلمه را حفظ کنید. ائمه ی اطهار ما سفارش کردند به ما که بپیوندید با هم؛ و با هم اجتماعمان را حفظ کنیم. و ى که این اجتماع را بخواهد که به هم بزند، یا جاهل است و یا مغرض. و نباید به این حرف ها گوش بکنند. برادران سنى ما نباید به یک تبلیغاتى که از طرف دشمنان مى‏شود ترتیب اثر بدهند. ما با آن ها برادر هستیم، آن ها با ما برادر هستند. این مملکت مال همه ماست، مال همه ی ما. مال اقلیت هاى مذهبى، مال مذهبیون ما، مال برادران اهل سنت ما. همه ما با هم هستیم.
مسئله اختلاف بین پیروان دو طایفه و دو مذهب، ریشه‏اش از صدر است. در آن وقت خلفاى اموى، و خصوصاً عباسى، درصدد بودند که اختلاف ایجاد کنند. مجالس درست مى‏کردند و [به اختلاف‏] دامن مى‏زدند. این اختلاف کم کم اسباب این شد که در بین عوامِ از اهل سنت و عوامِ از اهل شیعه این تنافس [ف فروشی و رقابت] پیدا شد؛ وگرنه نه عوام اهل سنت به سنت رسول اللَّه عمل کرده و مى‏کنند و نه عوام اهل شیعه پیروى از ائمه ی اطهار کرده‏اند. ائمه ی اطهار ما کوشش کردند تا اینها را داخل در آن جمعیت کنند، با آن ها بخوانند، به تشییع جنازه‏هاى آن ها بروند. زمانْ کم کم آمد به این طرف، و قدرتمندان این کار را کردند براى اینکه این دو طایفه با هم سرگرم باشند، و خودشان هر کارى مى‏خواهند بکنند.
قریب سیصد سال پیش از این، سیاست خارجى در ایران و در شرق [اجرا] شد. آن ها بیشتر درصدد این مسائل برآمدند. کارشناس هاى آن ها اشخاص و طوایف را مطالعه کردند و روحیات مردم را دیدند و همه ی جهات مادیات ما را تحت مطالعه قرار دادند، و از دو راه خواستند از ما بهره گیرى کنند: مادى، مى‏بینید که بهره گیرى کردند؛ بهره گیرى روحانى هم این بود که به این اختلافات دامن زدند و ما را بیشتر، از هم جدا کردند. اینکه مى‏بینید یک کلمه وقتى از یک آدمى در اینجا صادر مى‏شود، آن را عَلَم مى‏کنند و چند هزار، چند صد هزار چاپ مى‏کنند، نه اینکه یک آدم معمولى این کار را بکند، این ت ها و این خارجی ها هستند که به آن دامن مى‏زنند و آنطور منتشر مى‏کنند.
منبع: صحیفه ، جلد‏6، صفحات 84 و 95

منبع : http://mojahedeasr.ParsiBlog.com/Posts/20/وحدت در کلام امام خميني ره/