تیتر یاب جدیدترین مطالب و اخبار فارسی

گرسنه بمان، احمق بمان: مروری بر سخنرانی الهامبخش استیوجابز

مطلب با عنوان گرسنه بمان، احمق بمان: مروری بر سخنرانی الهامبخش استیوجابز از وبسایتهای مرجع دریافت و با درج لینک مستقیم منبع آن نمایش داده شده است. در صورتیکه مطالب نمایش داده شده شایسته تذکر میباشد، بر روی لینک درخواست حذف کلیک نمائید تا از دسترس عموم خارج گردد.گرسنه بمان، احمق بمان: مروری بر سخنرانی الهامبخش استیوجابز

درخواست حذف اطلاعات
جست و جو مختصری در فضا وب حول موضوع سخنرانی، ما را با جملات نغز و نمونه سخنرانی های افراد شناخته یا ناشناخته رو به رو می سازد که هرگز موفق نمی شویم تمام تجربیات و توصیه های موجود در آن ها را کاملا گوش داده و به کار ببریم. شاید هم مشکل از صحنه سخنرانی پر استرس و غرق در هیجانی است که فرصت توجه به این جزئیات ریز و درشت را از ما می گیرد؛ تا این که در آ خودمان بمانیم و ترفندها و روش هایی که همیشه به کار برده ایم. اما در این بین، برخی از این نمونه سخنرانی ها خاص تر و به یاد ماندنی تر می شوند و ارزش نقد و بررسی عمیقی دارند. سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد در سال 2005 با جمله کلیدی و خاطره انگیز “گرسنه بمان، احمق بمان” یکی از آن الگوهای همیشه تازه فراموش ناشدنی برای قشر سخنرانان است.
جمله معروفی که از این سخنرانی استیو جابز، موسس کمپانی اپل، بیش از سایر بخش ها به یاد مانده است در نگاه اول تقریبا هیچ چیز خاصی را در ذهن تداعی نمی کند. حتی شاید برای خیلی ها توهین آمیز باشد؛ اما همین جمله و سایر جملات وهم انگیز است که سخنرانی های استیوجابز را متفاوت می کرد.
اگرچه بعد از سال 2005 شاهد تغییر سبک و محتوا قابل توجهی در کنفرانس های اپل از وی بودیم اما همچنان سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد و در حضور فارغ حصیلان این مرکز علمی، ارزش نقد، بررسی و کنکاش را دارد.
برای یک نقد هیجان انگیز، مستند و آموزنده مطابق با الگو فن بیان استیوجابز در سخنرانی ها، مطلب امروز زندگی را دنبال کنید.
مروری بر سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد
همه ما با عناصر کلیدی در سخنرانی های موفق آشنا هستیم. همان عناصری که در بررسی متن های سخنرانی اوباما همواره مشاهده و اجرا می شد. عناصری مثل:

یک مقدمه عالی که کل فضا گفتگو و سخنرانی را به مخاطب منتقل کند
ساختار ساده و نظام مند
استفاده از قانون یک سوم در طراحی بخش های بصری
بخش های مربوط به زبان بدن در سخنرانی
مشاهده مقاله همه می ترسندمروری بر سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد
مروری بر سخنرانی الهام بخش استیوجابز نشان می دهد که در تمام بخش ها با استاندارد مشخصی به این موارد توجه شده است. اگر قرار باشد یک مقدمه، بخش های بصری در طول سخنرانی و زبان بدن منحصر به فردی به سبک استیوجابز داشته باشیم لازم است از الگو زیر پیروی کنیم:
شروع سخنرانی با ستایش مخاطبان و نمایش فروتنی سخنران
استیوجابز نمونه کامل سخنران فروتنی بود که در عین دارایی و بی نیازی، حس ناچیزی خود را به دیگران القا می کرد. در سخنرانی معروف “گرسنه بمان، احمق بمان”، جابز با این جمله سخنرانی خود را شروع می کند:
باعث افتخار من است که اکنون در جشن فارغ حصیلی بهترین دنیا حضور داشته باشم.
بعد از این تعریف و تمجید سپس با این جمله فروتنی خود را به مخاطبانش نشان می دهد: من ی هستم که هرگز از فارغ حصیل نشده است.
او با این جمله سعی دارد به آن ها این حس را القا کند که اکنون با فارغ حصیلی در رتبه و جایگاه بالاتری قرار دارند و باید به این شرایط افتخار کنند. با این ترفند ذهن ها برای پذیرش پیام اصلی آماده تر می شود.
سبک گفتگو در سخنرانی استیوجابز
در بخش دیگری از این سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد با سبک گفتگو دل نشینی رو به رو می شویم که در واقع نقطه عطف سخنرانی در شرایطی است که دانشجویان به زودی از دوستان خود جدا می شوند و هر یک راه جداگانه ای ممکن است اتخاذ کنند. جابز در جمله زیر سعی می کند درباره همکاری خودش با استیو وازنیک صحبت کند: وُز و من با هم کمپانی اپل را تاسیس کردیم.
مروری بر سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد
تحلیل گران این جمله را در برابر جمله رسمی ” من و استیو وازنیک کمپانی اپل را تاسیس کردیم” قرار دادند و معتقدند این شیوه بیان استیوجابز او را به جمع صمیمی دوستانه دانشجویان نزدیک تر کرده و به این وسیله دوستی نزدیک خود را با وازنیک در آن زمان نشان داده است. این در حالی است که مراسم فارغ حصیلی همیشه ج مسیر دوستی با دوستان را تداعی می کند!مشاهده مقاله 6 تکنیک فن بیان در تدریس به سبک نظام های آموزشی نوین دنیاتوضیحات ساختارمند و قابل فهم استیوجابز
در سخنرانی های استیوجابز همان الگو یا تم همیشگی سخنرانی دیده می شود: مقدمه، سه داستان مرتبط با هم و نهایتا نتیجه گیری.
تکنیک قدیمی و سنتی استیوجابز ترفند خوبی برای ذهن خوانی و کنترل افکار مخاطبان در سخنرانی بود. سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد در طول یک ربع و با 4 جمله ساده زیر صورت پذیرفت:

امروز می خواهم سه داستان برای شما تعریف کنم
اولین داستان درباره وصل نقطه ها با یکدیگر است
داستان دوم من درباره عشق و ش ت است
داستان سوم درباره مرگ است

وقفه ها و زمانبندی استیوجابز در سخنرانی
جابز معروف است به وقفه یا مکث های موثر بعد از بازگو هر نکته کلیدی برای این که مخاطب فرصت هضم و جذب مطلب را داشته باشد. به عنوان مثال هر بار که می خواست یک شعر را به عنوان تایید حرف هایش از یک شاعر معروف بیان کند بین دو مصراع یک مکث شش ثانیه ای داشت. در سخنرانی “گرسنه بمان، احمق بمان”، وقفه جابز در دقیقه پنجم (5:16 تا 5:22 ) بود.
مروری بر سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد
جابز در انتخاب موقعیت مکث ها هم خیلی ماهرانه عمل می کرد. مثلا در همین سخنرانی در بخشی از صحبت های او می شنویم: من حتی تا کنون نمی دانستم اندامی به اسم پانکراس در بدن وجود دارد!
او چنین جمله ای را با تاکید زیاد و بدون لحظه ای مکث قبل یا بعد از عبارت بیان می کرد و با عبور سریع از جمله سعی می کرد فضا کمدی و نشاط آوری را ایجاد کند.
قانون سوم در سخنرانی
یکی از ترفندهای سخنرانان حرفه ای برای یک سخنرانی ترغیب کننده استفاده از قانون سوم است. همان طور که بارها گفته ایم طبق این قانون یک کلمه مشخص سه بار در بخش های مختلف جمله و با نظم و فاصله خاصی قرار می گیرند. به مثال های زیر که از صوت سخنرانی الهام بخش استیوجابز در سال 2005 است اج شده است توجه کنید:

من درباره سریف و سنزسریف آموختم، درباره فضا مختلفی که بین کاراکترهای یک ترکیب وجود دارد، درباره آن چه که تایپوگرافی را بهتر می کند (نمایش سیر تکامل یادگیری جابز)
یک کمپانی به نام next را افتتاح ، کمپانی بعدی pixar را تاسیس و سپس عاشق شدم! (جابز به نام بردن از این سه جز سعی دارد از ارتباط آن ها برای نمایش سیر تکاملی در زندگی کاری و شخصی اش استفاده کند)
مشاهده مقاله ترس از سخنرانیمروری بر سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد
استفاده از زمینه های مرتبط: تولد، زندگی، مرگ، تولد دوباره
سخنرانی جابز بیش از هر چیز به جهت وجود این ارتباطات پنهان در سخنرانی اش با ب وکار خودش و چرخه زندگی مشهور شده است. او در سخنرانی خودش سه بخش مهم زندگی را به بخش مهم بعدی یعنی تولد دوباره ترکیب می کند و به این شکل درباره اپل سخن می گوید:

مرگ دوران تحصیلات اکادمیک در باعث تولد دوره دیگری در زندگی جابز شد که به او فرصت مطالعات بیش تری داد
ارتباط او با کمپانی اپل متولد شد، رشد نمود و سپس به پایان رسید؛ اما وقتی که next توسط اپل یداری شد این ارتباط انگار مجددا متولد شد!
او از واژه رنسانس برای بیان تولد دوباره کمپانی اپل استفاده می کند و معتقد است رنسانس اپل نیز وجود دارد
مدتی بعد با سرطان رو به رو شد؛ اما طی عمل جراحی انگار از نو متولد شد

مروری بر سخنرانی الهام بخش استیوجابز در استنفورد
این سبک استیوجابز به نحوی به خود دانشجویانی که در حال گفتگو با آن ها بود بازمی گردد؛ چرا که سعی داشت به آن ها این تجربه را منتقل کند که قرار است همین مسیر را با اندکی تغییر و تحول و به این شکل برای هدفی تازه طی کنند.
مقالات بیشتر را اینجا بخوانیدمنبع : http://givinglecture.ParsiBlog.com/Posts/70/گرسنه بمان، احمق بمان: مروري بر سخنراني الهامبخش استيوجابز/